Nazywam się Sławomir /Sławek/ Pastuszka. W sierpniu 2022 roku skończyłem 32 lata.
Urodziłem się, wychowałem i od grudnia 2019 roku ponownie mieszkam w Pszczynie na Górnym Śląsku (Pless O/S). W latach 2009-2019 mieszkałem w Krakowie.
Jestem historykiem-judaistą, genealogiem, nauczycielem i społecznikiem.
Liczne pasje wprowadzają wiele radości do mojego życia.

W 2009 roku ukończyłem III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie i podjąłem studia na kierunku historia ze specjalnością historia i kultura Żydów w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyłem je w 2014 roku już w Instytucie Judaistyki, a pracę licencjacką pt. Hebrajskie inskrypcje nagrobne z lat 1945-1949 na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie napisałem pod kierunkiem dr hab. Magdaleny Ruty. W tym samym roku w macierzystej jednostce rozpocząłem studia magisterskie na kierunku judaistyka. W 2016 roku ukończyłem je z wyróżnieniem, a pracę magisterską pt. Zachowane wystroje malarskie i sztukatorskie synagog w Polsce napisałem pod kierunkiem dra hab. Leszka Hońdo. W 2016 rozpocząłem studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ. 26 kwietnia 2019 roku otworzyłem przewód doktorski. Rozprawę pt. Cmentarz żydowski w Pszczynie jako zjawisko kulturowe Żydów górnośląskich przygotowuję pod kierunkiem dra hab. Leszka Hońdo.
Od 2005 roku jestem społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie – miejsca spoczynku sześciu pokoleń mojej rodziny – gdzie w większości z własnych funduszy prowadzę zaawansowane prace porządkowe i renowacyjne, które doprowadziły do tego, że bez wątpienia nekropolię tę zaliczyć już można do najlepiej zachowanych i utrzymanych w dzisiejszych granicach Polski.
Swój wolny czas poświęcam także na porządkowanie i/lub dokumentowanie innych żydowskich nekropolii, m.in. w Bieruniu, Czechowicach-Dziedzicach, Dębowej, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Miasteczku Śląskim, Mikołowie, Sośnicowicach, Ujeździe czy Zalewie. Docelowo w moich planach jest dokładne udokumentowanie wszystkich cmentarzy żydowskich na historycznym terenie Górnego Śląska, tak jak to zrobiłem chociażby w Pszczynie.
Za swoją działalność zostałem doceniony w Pszczynie otrzymując m.in. statuetkę Wolontariusza Roku (2013), statuetkę Pszczyńskiego Wybrańca – Nagrodę Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury (2014) i Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury (2021). W 2016 roku otrzymałem nominację do prestiżowej Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.




Moje zainteresowania badawcze to przede wszystkim epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, malarstwo synagogalne, materialne dziedzictwo żydowskie, genealogia, historia i kultura Żydów górnośląskich oraz historia Żydów w Polsce po 1945 roku. W swoim dorobku posiadam 9 książek i ponad 150 artykułów. Współpracuję z licznymi instytucjami, szkołami i organizacjami, dzieląc się swoją wiedzą podczas wykładów i jako ekspert z zakresu judaistyki, cmentarzy żydowskich, historii i epigrafiki hebrajskiej.
Chętnie podejmuję i wspieram wszelkiego rodzaju działania mające na celu popularyzację wiedzy historycznej, a także poprawę stanu cmentarzy żydowskich, przede wszystkim na Górnym Śląsku. Współpracuję z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego oraz jestem członkiem Rady Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce. Od wielu lat jestem członkiem, a od 1 czerwca 2021 roku przewodniczącym Chewry Kadiszy przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, w ramach której m.in. opiniuję w oparciu o religijne prawo żydowskie wnioski kierowane do Gminy przez różne instytucje i osoby prywatne w sprawie różnego rodzaju prac podejmowanych na cmentarzach żydowskich. Jestem także członkiem Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silesium Radicum” i Ganey-Tikva-Verein w Bergisch-Gladbach.
W 2015 roku wydałem jako redaktor naczelny ostatni numer kwartalnika naukowego haZamir, z którym wcześniej współpracowałem. W jego miejsce w 2016 roku stworzyłem pismo naukowe Judaista. Będąc do 2017 roku jego redaktorem naczelnym, wydałem 3 numery. Nadałem pismu wysoki poziom, który jest utrzymywany przez obecną redakcję. Od 2011 roku współpracuję z lokalnym pismem „Głos Pszczyński”, regularnie publikując na jego łamach artykuły poświęcone pszczyńskim Żydom.




Od 2010 roku współpracuję także z Urzędem Miejskim w Pszczynie przy organizacji corocznych Spotkań z Kulturą Żydowską, w trakcie których prowadzę wykłady historyczne oraz oprowadzania po cmentarzu żydowskim i starówce śladami Żydów. Mimo osiemnastu edycji impreza cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników pszczyńskiej historii.
Od najmłodszych lat angażuję się w życie społeczne, religijne i kulturalne społeczności żydowskiej w Polsce. Jestem członkiem, a od kwietnia 2022 roku także członkiem Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, działającego w jej ramach bractwa Chewra Kadisza, a także Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jako szczególny rodzaj misji traktuję pomoc najstarszym członkom naszej społeczności, przede wszystkim nielicznym już ocalonym z Zagłady. Od kilku lat – w podzięce za bezinteresowną pomoc – pełnię honorową funkcję asystenta zarządu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. W latach 2013-2020 pracowałem jako nauczyciel kultury żydowskiej w E-Szkole Lauder Polska
