Mamo, chrześcijanie też mają choinkę! – czyli, co wspólnego mają górnośląscy Żydzi z Bożym Narodzeniem

W górnośląskim kalejdoskopie kultur, Boże Narodzenie staje się nie tylko świętem chrześcijańskim, ale także momentem spotkań różnych tradycji. Od choinki po śpiewanie kolęd – opowieści Żydów górnośląskich włączają się w tkankę wspólnych świąt, rzucając światło na fascynujące wzajemne wpływy i więzi społeczne.

Kontynuuj Czytanie →

Katowice: Emanuel Raul – aktor, reżyser, pierwszy dyrektor katowickiego teatru

Wzięty i popularny artysta sceniczny, występujący jako aktor przez około pięćdziesiąt lat, przez czterdzieści pracujący także jako reżyser. W swoim czasie był jednym z najdłużej działających reżyserów teatralnych w Europie Środkowej, którego domeną była przede wszystkim operetka. Emanuel Raul to jedna z tych postaci świata sztuki, o której Katowice bez wątpienia powinny pamiętać.

Kontynuuj Czytanie →

Pszczyna: Ernst Schindler i jego sklep konfekcyjny

W miejscu budynku przy ulicy Piastowskiej 11 pierwotnie stała zabytkowa kamienica, która doszczętnie spłonęła na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. W lipcu 1884 roku kupił ją kupciec wyznania mojżeszowego – Ernst Schindler, który do 15 października 1886 roku prowadził w niej sklep konfekcyjno-galanteryjny.

Kontynuuj Czytanie →

Pszczyna: Bernhard Czechanowicz i jego sklep obuwniczy

Bernhard Czechanowicz mieszkał i pracował w Pszczynie zaledwie trzy lata. Był właścicielem sklepu obuwniczego, będącego częścią wrocławskiej sieci Breslauer Schuchwaren-Haus, który prowadził w budynku hotelu Pod Białym Łabędziem, z wejściem od strony dzisiejszej ulicy Piastowskiej.

Kontynuuj Czytanie →

Pszczyna: Adolf Krebs – restaurator i producent napojów

Adolf Krebs był na przełomie XIX i XX wieku jednym z najbardziej znanych pszczyńskich restauratorów, a także producentem własnego piwa, likierów, soków, wód oraz innych napojów. Dzisiaj nieliczne zachowane butelki, porcelanki oraz inne przedmioty pochodzące z jego przedsiębiorstwa są cennymi okazami kolekcjonerskimi.

Kontynuuj Czytanie →

Pszczyna: Max Karliner i jego delikatesy

W kamienicy numer 15 przy pszczyńskim Rynku wraz z rodziną w latach 1907-1922 mieszkał oraz prowadził sklep typu delikatesy kupiec wyznania mojżeszowego – Max Karliner, wcześniej karczmarz w Łące, producent wody mineralnej i agent ubezpieczeniowy od gradobicia.

Kontynuuj Czytanie →

Pszczyna: Clara Wechselmann i jej atelier modniarskie

Clara Wechselmann pod koniec lat 70. XIX wieku założyła atelier modniarskie w kamienicy nr 13 przy pszczyńskim Rynku. Mimo, że prowadziła go do 1885 roku, to w kolejnych latach, aż do okresu międzywojennego utrzymywali i rozwijali go następni właściciele, wśród których byli m.in. Rosalie Manowskÿ, Adolph Ebstein czy Leopold Weissenberg.

Kontynuuj Czytanie →

Pszczyna: Wilhelm Grünpeter – restaurator i działacz społeczny

Budynek przy ulicy Dworcowej 3 jest znany niemal każdemu mieszkańcowi Pszczyny. Mijamy go wjeżdżając z ulicy Katowickiej do centrum miasta. Jego budowniczym i właścicielem do wybuchu II wojny światowej był Wilhelm Grünpeter, znany restaurator i działacz społeczny, w latach 1935-1939 przewodniczący pszczyńskiej gminy żydowskiej.

Kontynuuj Czytanie →