Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że jestem gadułą. Tym bardziej lubię mówić na tematy, które mnie pasjonują i podobno wychodzi mi to całkiem nieźle. Dlatego już od wielu lat mam możliwość udoskonalać swój warsztat i prowadzić wykłady, spotkania i prelekcje. Moje wystąpienia charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym, bogactwem prezentowanych materiałów źródłowych, bardzo luźnym stylem wypowiedzi, żywym kontaktem z publicznością i nutką dowcipu. Mówiąc, zawsze w pełni oddaję siebie, a zadowolone słuchaczy sprawia mi ogromną satysfakcję.

Miałem okazję prowadzić wykłady w licznych instytucjach, szkołach i organizacjach, a także podczas przeróżnych festiwali i imprez. Każde wystąpienie traktuję jako kolejną okazję do dzielenia się zdobytą wiedzą. Wychodzę z założenia, że jeżeli na spotkaniu jest co najmniej jedna osoba zainteresowana, to warto było przyjechać i poopowiadać. Wykłady nie są dla prelegenta, ale dla zebranej publiczności, dlatego tak ważne jest dbanie o komfort słuchaczy i sprawianie, aby czuli, że wykładowca jest nimi zainteresowany.

Wykłady prowadzę z przeróżnej tematyki, która oscyluje wokół następujących zagadnień: materialne dziedzictwo żydowskie i jego ochrona, synagogi, cmentarze żydowskie, epigrafika hebrajska, symbolika żydowska, genealogia, judaika, judaizm (religia, cykl życia, święta, życie żydowskie, tożsamość itp.) oraz szeroko pojęta historia i kultura Żydów górnośląskich, niemieckich i krakowskich. Podejmuję się także prezentacji o innej tematyce, zaproponowanej przez organizatorów. Wyzwania nie stanowią dla mnie problemu, a dzięki nim poszerzam własne horyzonty i wiedzę.

W ramach studiów doktoranckich przez trzy lata prowadziłem w Instytucie Judaistyki UJ zajęcia ze studentami m.in. z epigrafiki hebrajskiej, cmentarzy żydowskich, synagog, materiałów źródłowych do historii i kultury Żydów oraz książki żydowskiej. Prowadzę także wykłady dla Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystąpiłem na kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, prezentując wyniki swoich badań naukowych. Od 2013 roku jestem także nauczycielem kultury żydowskiej w E-Szkole Lauder Polska.

Bez wątpienia mogę stwierdzić, że mam doświadczenie w pracy z każdą grupą wiekową, począwszy od dzieci w wieku szkolnym, po studentów, kończąc na starszej młodzieży 🙂



Zachęcam także do zapoznania się z przykładowymi cyklami wykładów:

Słoń na ścianie… synagogi
Cykl, w którym poprzez malarstwo synagogalne zapoznajemy się z przebogatym światem skojarzeń, symboli i motywów, które przez wieki towarzyszyły i część nadal towarzyszy Żydom środkowoeuropejskim.

1. Słoń na ścianie… synagogi? Czyli o bogatej w symbole i pełnej kolorów dekoracji malarskiej polskich synagog.
2. Wiewiórka, jednorożec, a może struś? Czyli na jakie zwierzęta natrafić możemy odwiedzając synagogę.
3. Baran, byk, panna i… krokodyl? Czyli znaki zodiaku jako jeden z najbardziej intrygujących motywów w synagodze.
4. To w końcu pięć, siedem czy dziewięć ramion? Czyli o przedmiotach ze sfery kultu i obrzędów, które dawniej i dzisiaj używają Żydzi.
5. Czy tak rzeczywiście wygląda Jerozolima? Czyli synagoga jako namiastka miejsc, które nie były osiągalne, ale wszyscy o nich słyszeli.
6. Są trzy korony, ale czwarta przewyższa je wszystkie? Czyli o wszystkich innych ciekawych motywach, o których nie mówiliśmy do tej pory.

Cmentarze i synagogi Żydów górnośląskich
Cykle, w których poprzez perspektywę Żydów górnośląskich poznajemy czym jest cmentarz żydowski i synagoga oraz jakie tradycje i zwyczaje są z nimi związane.

1. W trumnie czy bez? Czyli o tradycjach pogrzebowych górnośląskich Żydów.
2. Tradycyjna macewa czy nowoczesna stela? O rodzajach nagrobków górnośląskich Żydów i symbolice, które na nich znajdziemy.
3. Hebrajskie inskrypcje na nagrobkach górnośląskich Żydów. Czy skrywają przed nami jakieś tajemnice?

1. Nic to innego tylko dom boży… czyli o roli synagogi w życiu górnośląskich Żydów.
2. Z kopułą czy bez? Czyli o tym, jak wyglądały górnośląskie synagogi.
3. Żydowski styl narodowy? Czyli nurt mauretański w architekturze górnośląskich synagog.



Wybrane wykłady dostępne online: